Faculty

Council Members (Faculty and Non-Faculty Affiliates):

Bruce Ackerman, Law and Political Science
Julia Adams, Sociology; Acting Chair (Fall 2018)
Rolena Adorno, Spanish & Portuguese
Jennifer Allen, History
Dudley Andrew, Film Studies and Comparative Literature
Sergei Antonov, History
Anna Arays, SML, Slavic, East European & Eurasian Collection
Paris Aslanidis, Hellenic Studies and Political Science
Seyla Benhabib, Political Science, Philosophy, Law
Dirk Bergemann, Economics
R. Howard Bloch, French
Nicole Bouché, Lewis Walpole Library
Edyta Bojanowska, Slavic Languages& Literatures
Marijeta Bozovic, Slavic Languages & Literatures
Paul Bracken, Management & Political Science
David Bromwich, English
Molly Brunson, Slavic Languages & Literatures
Paul Bushkovitch, History
David Cameron, Political Science
Francesco Casetti, Film Studies and Humanities
Katerina Clark, Slavic Languages & Literatures
Carolyn J. Dean, History & French
Irina Dolgova, Slavic Languages & Literatures
Carlos Eire, History and Religious Studies
Emily Erikson, Sociology
Jose-Antonio Espin-Sanchez, Economics
Paul Franks, Philosophy, Religious Studies, Judaic Studies
Paul Freedman, History
Bryan Garsten, Political Science
John Geanakoplos, Economics
Harvey Goldblatt, Slavic Languages & Literatures
Bruce Gordon, Divinity School
Philip Gorski, Sociology
Marion Gehlker, Germanic Languages & Literatures
Timothy Guinnane, Economic History
Krystyna Illakowicz, Slavic Languages & Literatures (Polish)
Maria Kaliambou, Hellenic Studies
Alice Kaplan, French
David Kastan, English
Paul Kennedy, History
Ruth Koizim, French
John MacKay, Slavic Languages & Literatures
Lawrence Manley, English
Karuna Mantena, Political Science
Ivan Marcus, History
Millicent Marcus, Italian
Stefanie Markovits, English
Samuel Moyn, Law & History
Constantine Muravnik, Slavic Languages & Literatures
Isaac Nakhimovsky, History
Robert Nelson, History of Art
Paul North, Germanic Languages & Literatures
Giulia Oskian, Political Science & Humanities
Michael Printy, SML, Western European Humanities
David Quint, Comparative Literature
Ayesha Ramachandran, Comparative Literature
Douglas Rogers, Anthropology
Pierre Saint-Amand, French
Maurice Samuels, French
Marci Shore, History
Timothy Snyder, History
Peter Swenson, Political Science
George Syrimis, Hellenic Studies
Julia Titus, Slavic Languages & Literatures
Katie Trumpener, Comparative Literature and English
Miroslav Volf, Divinity
Karen von Kunes, Slavic Languages & Literatures
Kirk Wetters, Germanic Languages & Literatures
James Whitman, Law
Bradley Woodworth, Associate Research Scholar; Coordinator, Baltic Studies Program
Keith Wrightson, History

Visiting Faculty & Scholars:
Becky Conekin, Council Research Fellow and Lecturer
Thomas Graham, Russian & European Studies
Arvydas Grisinas, Joseph P. Kazickas Postdoctoral Associate in Baltic Studies
Stephen Hanson, Visiting Professor of Russian & East European Studies (Spring 2018)
Cassandra Hartblay, Russian Studies Postdoctoral Fellow and Lecturer
Ardi Priks, Juris Padegs Fellow in Baltic Studies
Andris Saulitis, Juris Padegs Fellow in Baltic Studies
Yuriy Sergeyev, Rice Faculty Fellow and Visiting Lecturer
Detlef F. Sprinz, Rice Faculty Fellow and Visiting Professor