Faculty

Chair:
Francesca Trivellato, History
RZK 341, (203) 432-9902

Director of Graduate Studies:
Bruce Gordon, Divinity
344 Luce Hall, (203) 432-3423

Director of Undergraduate Studies:
Marijeta Bozovic, Slavic Languages & Literatures
(917) 887 5197

Council Members:
Bruce Ackerman, Law and Political Science
Julia Adams, Sociology
Rolena Adorno, Spanish & Portuguese
Vladimir Alexandrov, Slavic Languages & Literatures
Jennifer Allen, History
Dudley Andrew, Film Studies and Comparative Literature
Sergei Antonov, History
Anna Arays, SML, Slavic, East European & Eurasian Collection
Seyla Benhabib, Political Science, Philosophy, Law
Dirk Bergemann, Economics
R. Howard Bloch, French
Nicole Bouché, Lewis Walpole Library
Marijeta Bozovic, Slavic Languages & Literatures
Paul Bracken, Management & Political Science
David Bromwich, English
Molly Brunson, Slavic Languages & Literatures
Paul Bushkovitch, History
David Cameron, Political Science
Francesco Casetti, Film Studies and Humanities
Katerina Clark, Slavic Languages & Literatures
Mirjan Damaska, Law School
Carolyn J. Dean, History & French
Irina Dolgova, Slavic Languages & Literatures
Carlos Eire, History and Religious Studies
Paul Franks, Philosophy, Religious Studies, Judaic Studies
Paul Freedman, History
Bryan Garsten, Political Science
John Geanakoplos, Economics
Harvey Goldblatt, Slavic Languages & Literatures
Bruce Gordon, Divinity School
Philip Gorski, Sociology
Thomas Graham, Russian & European Studies
Timothy Guinnane, Economic History
Krystyna Illakowicz, Slavic Languages & Literatures (Polish)
Maria Kaliambou, Hellenic Studies
Stathis Kalyvas, Poltical Science
Alice Kaplan, French
David Kastan, English
Paul Kennedy, History
Rita Lipson, Slavic Languages & Literatures
John MacKay, Slavic Languages & Literatures
Lawrence Manley, English
Karuna Mantena, Political Science
Ivan Marcus, History
Millicent Marcus, Italian
Stefanie Markovits, English
Samuel Moyn, Law & History
Constantine Muravnik, Slavic Languages & Literatures
Isaac Nakhimovsky, History
Robert Nelson, History of Art
Paul North, Germanic Languages & Literatures
Stephen Pincus, History
Michael Printy, SML, Western European Humanities
David Quint, Comparative Literature
Ayesha Ramachandran, Comparative Literature
Douglas Rogers, Anthropology
Susan Rose-Ackerman, Law & Political Science
Maurice Samuels, French
Marci Shore, History
Frank Snowden, History
Timothy Snyder, History
Peter Swenson, Political Science
George Syrimis, Hellenic Studies
Julia Titus, Slavic Languages & Literatures
Francesca Trivellato, History
Katie Trumpener, Comparative Literature and English
Miroslav Volf, Divinity
Karen von Kunes, Slavic Languages & Literatures
Kirk Wetters, Germanic Languages & Literatures
James Whitman, Law
Keith Wrightson, History

Visiting Scholars:
Becky Conekin, Council Research Fellow
Arvydas Grisinas, Joseph P. Kazickas Postdoctoral Associate in Baltic Studies
Stephen Hanson, Visiting Professor of Russian & East European Studies
Cassandra Hartblay, Russian Studies Postdoctoral Fellow
Ardi Priks, Juris Padegs Fellow in Baltic Studies
Andris Saulitis, Juris Padegs Fellow in Baltic Studies
Bradley Woodworth, Associate Research Scholar; Coordinator, Baltic Studies Program