Faculty

Chair:
Francesca Trivellato, History (on leave 2016-17)
RZK 341, (203) 432-9902

Acting Chair:
Philip Gorski, Sociology
493 College, (203) 432-3730
email: philip.gorski@yale.edu

Director of Graduate Studies:
Bruce Gordon, Divinity
344 Luce Hall, (203) 432-3423

Director of Undergraduate Studies:
Constantine F. Muravnik, Slavic Languages & Literatures
(203) 432-0995

Council Members:
Bruce Ackerman, Law and Political Science
Julia Adams, Sociology
Rolena Adorno, Spanish & Portuguese
Vladimir Alexandrov, Slavic Languages & Literatures
Jennifer Allen, History
Dudley Andrew, Film Studies and Comparative Literature
Anna Arays, SML, Slavic, East European & Eurasian Collection
Seyla Benhabib, Political Science, Philosophy, Law
Dirk Bergemann, Economics
R. Howard Bloch, French
Nicole Bouché, Lewis Walpole Library
Marijeta Bozovic, Slavic Languages & Literatures
Paul Bracken, Management & Political Science
David Bromwich, English
Molly Brunson, Slavic Languages & Literatures
Paul Bushkovitch, History
David Cameron, Political Science
Francesco Casetti, Film Studies and Humanities
Katerina Clark, Slavic Languages & Literatures
Mirjan Damaska, Law School
Carolyn Dean, History
Irina Dolgova, Slavic Languages & Literatures
Carlos Eire, History and Religious Studies
Paul Franks, Philosophy, Religious Studies, Judaic Studies
Paul Freedman, History
Bryan Garsten, Political Science
John Geanakoplos, Economics
Harvey Goldblatt, Slavic Languages & Literatures
Bruce Gordon, Divinity School
Philip Gorski, Sociology
Thomas Graham, Jackson Institute for Global Affairs
Bella Grigoryan, Slavic Languages & Literatures
Timothy Guinnane, Economic History
Krystyna Illakowicz, Slavic Languages & Literatures (Polish)
Sigrun Kahl, Political Science; Sociology
Maria Kaliambou, Hellenic Studies
Stathis Kalyvas, Poltical Science
David Kastan, English
Paul Kennedy, History
Rita Lipson, Slavic Languages & Literatures
John MacKay, Slavic Languages & Literatures
Lawrence Manley, English
Karuna Mantena, Political Science
Ivan Marcus, History
Millicent Marcus, Italian
Stefanie Markovits, English
Constantine Muravnik, Slavic Languages & Literatures
Isaac Nakhimovsky, History
Robert Nelson, History of Art
Paul North, Germanic Languages & Literatures
Stephen Pincus, History
Michael Printy, SML, Western European Humanities
David Quint, Comparative Literature
Ayesha Ramachandran, Comparative Literature
Douglas Rogers, Anthropology
Susan Rose-Ackerman, Law & Political Science
Sophia Rosenfeld, History
Maurice Samuels, French
Marci Shore, History
Frank Snowden, History
Timothy Snyder, History
Peter Stamatov, Sociology
Peter Swenson, Political Science
George Syrimis, Hellenic Studies
Julia Titus, Slavic Languages & Literatures
Francesca Trivellato, History
Katie Trumpener, Comparative Literature and English
Miroslav Volf, Divinity
Karen von Kunes, Slavic Languages & Literatures
Kirk Wetters, Germanic Languages & Literatures
James Whitman, Law
Keith Wrightson, History

Visiting Scholars:
Volodymyr Kulyk, Rice Fellow
Becky Conekin, Council Research Fellow
Bradley Woodworth, Associate Research Scholar; Coordinator, Baltic Studies Program